BULUT TABANLI AKILLI EV SİSTEMİ NEDİR VE AVANTAJLARI

Türkiye’de Multitek Elektronik firması yerli ve milli bulut tabanlı akıllı ev ve interkom sistemlerini geliştirip üreten ilk ve tek firmadır.

01 Ocak 2024

BULUT TABANLI AKILLI EV SİSTEMİ NEDİR VE AVANTAJLARI NELERDİR?

Türkiye’de Multitek Elektronik firması yerli ve milli bulut tabanlı akıllı ev ve interkom sistemlerini geliştirip üreten ilk ve tek firmadır. Bulut tabanlı olmayan akıllı ev ve alarm sistemlerini satan birçok firma bulunsa da, bulut tabanlı olmayan sistemler erişilebilirlik ve kullanım açısından büyük dezavantajlara sahiptir.

Bu noktada Bulut Tabanlı Akıllı Ev Sistemlerinin eski teknolojiye sahip akıllı ev sistemlerine göre farkını ve avantajlarını anlatmak önem kazanmaktadır.

Akıllı ev sistemlerinin günümüzde olmazsa olmaz bir özelliği bu sistemlerin internet üzerinden mobil telefonlarımızla olan bağlantısıdır. Bu bağlantı sayesinde cep telefonumuzdan evimizdeki cihazları kontrol eder, alarm mesajlarını alır, kapımıza sesli ve görüntülü bağlanıp kapımızı açabiliriz. Bu işlemleri yapmak için mobil telefonlarımız ile evimizdeki akıllı cihazlarımızın bağlantısının sağlanması gerekir. Eski teknoloji akıllı ev sistemlerinde bu bağlantı evimizdeki akıllı ev sisteminin internet adresinin sabit olması (statik IP) ve kullanılan ağ geçidi (router) ilgili portlarının akıllı ev cihazına yönlendirilmesi ile sağlanır. Ancak bu işlem:                                                                                                     

a) Yüksek maliyetli (statik IP için internet sağlayıcıya aylık bir ücret ödenir)                                                                         

b) Kurulumu zor (port yönlendirme ağlar hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir)                                                        

c) Bakımı sorunlu (ağ yönlendirici veya parametreleri bozulduğunda sistem çalışmaz hale gelir)

d) Güvenlik açıkları bulunan (kolayca dışarıdan sızıntı yapılabilir) uygulamadır.

Yukarıda özetlenen nedenlerden dolayı yeni nesil akıllı ev ve interkom uygulamaları bulut teknolojisine geçmiştir. Bulut teknolojisinde akıllı ev ve güvenlik cihazları, diyafon/interkom cihazları ve mobil telefonlar SIP protokolü ile bir sunucuya (server) bağlanır. Bulut uygulaması sabit IP adresi, port yönlendirme gerektirmez olup kullanılan bulut sunucular güvenlidir (yedeklenir), kullanıcının bir müdahalesini gerektirmez, ekonomiktir (ücreti hizmeti veren firma öder) ve de en önemlisi dışardan saldırılara karşı özel korumalıdır.

YENİ TEKNOLOJİ AKILLI EV VE İNTERKOM SİSTEMLERİNİN BULUT TEKNOLOJİSİ KULLANMASI EKONOMİKLİK VE GÜVENLİK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR.

Bu sayede akıllı ev ve interkom sistemi sabit IP adresi ve port yönlendirmeye ihtiyaç duymaz, bakımı kolay olur ve güvenlik açıkları asgariye indirgenmiştir.

Bir Akıllı Ev ve İnterkom sisteminin Bulut Teknolojisi kullanıp kullanmadığını anlamak için sistemi değerlendirirken aşağıdaki sorular sorulabilir:

  1. Sistemin cep telefonu ile entegrasyonu için ağ geçidine sabit IP ve port yönlendirme gerekiyor mu? Cevap evet ise sistem bulut tabanlı değildir.
  2. İnterkom özelliğinin cep telefonu ile entegrasyonunda cep telefonu kapı ile sesli görüntü konuşabiliyor mu? Cevap hayır ise sistem bulut tabanlı değildir.

Eğer kurduracağınız sistem bulut tabanlı ise sisteminizi ekonomik, başınız ağrımadan ve en önemlisi dışardan saldırılara karşı güvenli olarak uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Bülten

Güncel haberlerimizden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.

Hızlı Teklif Formu