yerli üretimde kadının gücü!

Yerli üretimde kadının gücü!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun! Kadının iş gücündeki katılımının değerini biliyor ve tüm kadın çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tedarikçilerimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz!

04 Mart 2022

Yerli üretimde kadının gücü!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun! Kadının iş gücündeki katılımının değerini biliyor ve tüm kadın çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tedarikçilerimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz!

Gücünü yerli Ar-Ge ve yerli üretimden alan bir firma olarak bu mart ayında Multitek ürünlerini tasarlayan, üreten, sorunlara destek veren, satışını yapan kadınları sizlerle tanıştırmak istedik.

İş gücünde kadın istihdamına önem veriyor ve bünyemizde bulunan tüm çalışanlarımıza güvenli, eşitlikçi ve sürekliliğe sahip bir çalışma ortamı sunmayı kendimize asli görev olarak tanımlıyoruz. Başta üretim alanında olmak üzere, satış destekten Ar-Ge’ye, muhasebeden teknik servise tüm bölümlerde kadın istihdamı sağlıyoruz. Mesleğin ve sektörün cinsiyeti olmadığını biliyor, ülkemize katma değer sağlamak için kadın erkek tüm gücümüzle çalışıyoruz.

TÜİK’in Şubat 2022 yayınına göre Türkiye’de nüfusun iş gücüne katılım oranı %52,6 olarak açıklanırken, kadınların iş gücüne katılımı ise %34,2 olarak gerçekleşti. Bu oran Türkiye’de 21 milyon 304 bin kadının yasal olarak iş gücüne dahil olmadığını göstermektedir. İş gücüne dahil olan 11 milyon kadının %18,6’sı ise ücretsiz aile işçisi olarak çalışmaktadır. Sonuç olarak Türkiye’de sadece 9 milyon kadın ücretli veya yevmiyeli, işveren veya kendi hesabına ücretli olarak çalışmaktadır.

Sektörel dağılıma baktığımızda ise çalışan kadınların %60’ı hizmet sektöründe ve %22’si ise tarım sektöründe çalışmaktadır. Geri kalan kadınlar (1 milyon 620 bin kadın) sanayi ve inşaat sektöründe çalışmaktadır. Üretim tesisleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de erkek egemen yapıya sahiptir. Araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde üretim yapılan tesislerde kadın çalışan sayısı erkek çalışan sayısının yaklaşık üçte biri kadar. Multitek Elektronik’te ise üretimde çalışan ekibimizin yarısı kadınlardan oluşuyor.

Günümüzde çalışan kadınların yaşadıkları zorlukların başında, tüm ev işlerinin sorumluluğunun da kadına yüklenmesi geliyor. Kadın bir yandan işteki görevini sürdürürken, eve döndüğünde de mesaisi bitmiyor ve ev işlerini tamamlaması bekleniyor. Kadınlar çalışma yaşamına aktif bir şekilde katılsalar da, evde toplum tarafından kabul edilmiş cinsiyete dayalı iş bölümü devam etmekte ve ev işlerinin birçoğu da kadınlar tarafından yapılmakta.

İş yaşamında kadınların yaşadıkları zorluklar arasında ise eşit olmayan maaş politikaları, eşit olmayan terfi sistemleri, doğum sebebiyle çalışma yaşamından uzak kalan kadının istihdam oranının azalması, erkek egemen sektörlerde kadınların iş bulma zorluğu gibi zorluklar yer almaktadır. Kadınların iş yaşamının her alanında bulunması ve ülkemizin ekonomisi için de sürdürülebilir bir düzen kurulması için çeşitli yasal düzenlemeler olsa da uygulamadaki eksiklikler sebebiyle hedeflenen yapıya henüz ulaşılamamıştır.

Ülkemizde ve dünyada çalışan kadınların yaşadıkları sorunların farkındayız ve çözülmesi için atılacak tüm adımları destekliyoruz. Biliyoruz ki bugün atacağımız adımlar, gelecek nesiller için daha yaşanabilir, eşitlikçi ve adil bir düzen yaratacak.

Ece Demirkol – Yönetim Kurulu Üyesi

Sektörümüzde kadın sayısının gün geçtikçe arttığını gözlemek mutluluk verici fakat yeterli değil. Kadınların seslerinin daha rahat ve daha yüksek çıktığı güvenilir bir çalışma ortamı yaratmak en önemli hedeflerimizden biri. Mesleğin, sektörün, görevin cinsiyeti olmaz.

Firmamızda 2022 itibariyle kadın çalışanların erkek çalışanlara oranı %35, bu oranı gelecek senelerde %50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Kadın sayısının artması kadar, istihdam edilen kadınların pozisyonları da önemli. Özellikle yönetici kadrosunda çalışan kadın sayısını artırmak istiyoruz.

Semra Yılmaz – Üretim Bölümü Montaj Şefi

Multitek’te Üretim Bölümü Montaj Şefi olarak çalışıyorum. İşe ilk başladığımda teknik hiçbir bilgim yokken bugün ekip şefi olarak onlarca ürünün montaj ve paket süreçlerini titizlikle takip ediyorum. Ekibimizde kadın erkek ayrımı olmadan tüm ekip büyük emek vererek çalışıyoruz. Kalite en büyük önceliğimiz, malzemelerde gördüğümüz en küçük çiziği bile anında raporluyor ve kalite bölümüne teslim ediyoruz.

Sevda Gökhan Görgülü - Müşteri İlişkileri Ekip Lideri

2020 yılından beri Multitek markasında Müşteri İlişkileri Ekip Lideri görevini yürütmekteyim. Ekip olarak gelen tüm şikâyet, öneri ve talepleri dikkatle inceliyor, en hızlı ve yapıcı şekilde aksiyon alıyoruz. Firmamızın, erkek egemen bir sektörde faaliyet göstermesine rağmen cinsiyetçi bir ayrım yapmadan iş imkânı sağlayarak ülkenin sosyo-kültürel yapısına katkı sağladığını düşünüyorum. Multitek markasının bizlere yarattığı bu güven ortamında ekonomik özgürlüğünü kazanan bir kadın olarak, ekonomik özgürlüğünü elde edemediği için toplumda hala ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören kadınlara ilham verebilmek kendi adıma en büyük gayelerimden biridir.

Bülten

Güncel haberlerimizden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.

Hızlı Teklif Formu